Bugün :
Yeni Sayfa 1 GENÇ YENİŞEHİRLİLER VİTRİNE ÇIKTI

GENÇ YENİŞEHİRLİLER VİTRİNE ÇIKTI

Tarih 25 Mart 2012, 17:47 Editör Harun SAK

Bursa’da geçtiğimiz aylarda bir araya gelerek ‘Genç Yenişehirliler Platformu’nu oluşturan Yenişehirli gençler geçtiğimiz gün gerçekleştirdikleri kahvaltılı basın toplantısı ile vitrine çıktılar.

Atakent Sitesi Sosyal tesislerinde gerçekleştirilen basın toplantısına Yenişehir’in tüm sivil toplum kuruluşları ve hemşehri dernekleri katıldı.

   Toplantıda konuşan Platform Başkanı Ahmet Yaşa, Ülkemizin, şehrimizin gelişmesi ve kalkınması için, toplumsal birlik ve bütünlüğümüzün korunmasında en etkin unsurlardan biri sivil toplum kuruluşlarıdır. Sivil toplum kuruluşlarının hiçbir politik tartışmanın tarafı olmadan ülkemizde millet kimliğimizi oluşturan bağları ve toplumsal dokumuzu güçlendirmede, demokrasinin yerleşmesinde; özgürlük, barış, hoşgörü ve huzur ortamının tesisinde daha aktif ve daha etkin rol alması gerektiği açıktır. Çoğulcu demokrasinin gereği de toplumun bütün kesimlerinin toplumsal düzenin işleyişine katkıda bulunmasıdır. Bu anlayışla kurmuş olduğumuz,  Bursa Genç Yenişehirliler Platformunu kamuoyumuzun dikkatine sunmayı bir görev addediyoruz.

   Bursa Genç Yenişehirliler Platformunun kuruluş amacını sizlerle paylaşmak istiyorum:

   Yenişehir'i tüm Türkiye'de bilinen çağdaş, modern, öncü ve lider bir kent haline getirmek için katkıda bulunmak,

   Milli ve manevi değerleri göz önünde bulundurarak; sosyal, kültürlü, bilgi ve bilime önem veren, çevre bilinci yüksek, yenilikçi, ailesine ve birbirine bağlı, kendisine ve çevresine güvenen bir Yenişehirli profili oluşumuna katkıda bulunmak,

   Yenişehir'in gelişimini sağlayacak, ekonomik dinamiklerini harekete geçirecek, halkın yaşam standardını ve refah düzeyini yükseltecek, genç ve yeni girişimcileri cesaretlendirecek tüm projelere öncülük etmek, 

   Gençlerin gelişimine, eğitimine, sosyal ve kültürel düşünce yapısına, yaşam standardına, toplumun tüm alanlarına aktif katılımına destek olmak,

   Yenişehir'in tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkarmak, bunlara sahip çıkılması ve korunması adına halkı bilinçlendirmek ve bunlardan etkin ve verimli bir şekilde faydalanılmasını sağlamak,

   Yenişehir’ lileri sevgi, saygı ve dostluk çerçevesinde bir araya toplamaktır.

   Bursa Genç Yenişehirliler Platformunun hedefi ise;

   İnsan ve çözüm odaklı, adil, etkin, ilkeli ve katılımcı yönetim anlayışıyla; üretkenliği ve disiplinli çalışmalarıyla gerçekleştirdiği faaliyetler sonucu kamuoyu ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından dikkatle izlenen, merakla beklenen, istifade edilen, herkes için ortak ve saygın bir sivil toplum kuruluşu olmaktır.

   Bursa Genç Yenişehirliler Platformu olarak kuruluşumuzun ardından geçen 4 aylık kısa zaman içerisinde güzel işlerin sinyallerini verebilecek birçok etkinliğe öncülük ettik.

   Büyük bir heyecanla, umutla ve özveriyle çıktığımız bu yolun ilk meyvesi ilk toplantımız oldu. Bizde unutulamayacak güzelliklere yelken açacağımızın ilk kıvılcımını oluşturdu.

   Tarih 14/Eylül/2011. 5-10 kişi ile çıktığımız bu yolda 80 e yakın Yenişehir sevdalısıyla bir araya geldik ve güzel bir tanışma, kaynaşma en önemlisi ise heyecanın doruğa çıktığı bir sevgi seliyle buluştuk.

   Derken bu toplantılar bize yetmez dedik. Sürekli artan sevgi  ivmesi sürekli artan tatlı heyecanlar ve güzel telaşlar bizleri yine yeniden tanışma ve paylaşma ortamına çekti.  Çok bekleyemezdik ve sırasıyla 20 ekim 2011 2. buluşma, 25 kasım 2011 3. buluşma ve 30 aralık 2011 tarihinde 4. buluşma ile değerli Yenişehir sevdalısı hemşehrilerimizle bu coşkuyu en üst düzeyde hep birlikte tatmanın güzelliğini yaşadık. Güzellikler güzellikleri getirir ve tabiî ki sesimizi duyurmak bu haykırışı Yenişehire aktarmak bizim yegâne amacımız oldu. Katılım her geçen toplantıda gözle görünür, sayılarla ifade edilir noktalara ulaştı. Son toplantımız ve son üye durumumuz bize 300 lü rakamları ifade ediyordu.

   Kitleler arttıkça bizlere düşen sorumluluk onun misli  misli fazlasıyla arttı. Bizde bütün üyelerimiz ve yönetim kurulumuzla bu duruma sessiz kalamazdık. Her yeni üyenin yeni bir sorumluluk yüklediğinin bilincinde olarak tanışma toplantılarına ilave organizasyonlar yaptık.

Bayramlar bizler için çok önemli manevi değerlerdir. 7 kasım 2011 günü kurban bayramının 2. gününde yoğun katılımlı bir bayramlaşma toplantısı yaptık. Yer Yenişehir sinan paşa külliyesiydi.

   Bu güzel şehrimizin başarılı takımlarından Yenişehir Belediyespor’un Voleybol müsabakasına 20 kasım 2011 günü 100’e yakın hemşehri ve platform üyesiyle destek verdik kendilerini  ayakta alkışladık.

   Yenişehirimize emek vermiş bizlerin ufkunu açmış ve en önemli değerlerimizden olan öğretmenlerimize Bursa Genç Yenişehirliler Platformu olarak tabiî ki duyarsız kalamazdık. 24 kasım öğretmenler gününde Yenişehirimizin en yaşlı öğretmenini ziyarette bulunduk ve kendisine yapmış olduğu hizmetlerden ötürü tüm Yenişehirimiz adına teşekkürlerimizi sunduk. 

   Yakın tarihte Yenişehir merkezli Genç köy Derneği ile Engelliler derneğinin düzenlemiş olduğu AB gençlik programları kapsamında ilçemizin ağırladığı çeşitli ülkelerden gelen engelli kardeşlerimize Bursa’da dolu dolu bir gün yaşattık ve onlara bir veda gecesi düzenleyerek Yenişehir’ i ve Yenişehirlileri unutamayacakları anların yaşanmasına vesile olduk.

Bu yapılan çalışmalar bizler için Yenişehirlilerin gücü için elbette yeterli değildir. Ancak yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.

   Bursa Genç Yenişehirliler Platformu:

Yenişehir'i ve Yenişehir'lileri  merkez alan, Yenişehir için düşünen ve varolan, fikirlerin ve düşüncelerin özgürce paylaşıldığı, yeni projelerin  üretildiği, fikirlere ve düşüncelere saygı duyan, fikri  derinliği olan ve geleceğin daha da güzel olacağı  ümidiyle yaşayan insanların birbirlerini tanımalarını sağlayan ve birikimlerinden istifade eden, her işi ve her fikri paylaşarak yapmayı hedefleyen, siyasi öncelikleri  öne sürmeyip olabildiğince objektif olan, ilimsiz, delilsiz, tahrik ve tahkir edici düşüncelerden uzak duran, hemşehriler arasında birlik ve beraberliği sağlayan, tüm hemşehrileri  aynı çatı altında buluşturmayı amaçlayan, gençliğin ve geleceğin farkında olan, ortak değerlere bağlı ve saygılı, kurum yada kuruluşların güdümüne bağlı kalmadan çalışan bir takımdır.

   Kısacası; aziz milletimizin fıtratında mevcut olan yüksek ahlak ve faziletin gelişmesini sağlayıcı söylemlerde bulunan, içi dışı bir, gönlü zengin ve ekseni sevgi olan kıymetli insanların bir arada bulunduğu bir düşünce hareketidir” dedi.

   Toplantıya Yenişehir'deki Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının tamamına yakını katıldı

Bu haber 2219 defa okunmuştur.

Yeni Sayfa 1
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


Yenişehir

Katil Zanlısı 385 Kamera İzlenip 176 İfadeyle Yakalandı

Katil Zanlısı 385 Kamera İzlenip 176 İfadeyle Yakalandı Bursa Yenişehir'de, 4 Haziranda kaybolan ve cipi İznik Gölü kıyısında terk edilmiş bulunan emlakçı 51 yaşındaki...

TARIM KREDİ HAYVANCININ YANINDA

TARIM KREDİ HAYVANCININ YANINDA Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kurulan ve bölgede tek olan silaj tesisleri ç...

Cemil BALABAN Cemil BALABAN
Işid-Pkk ve Türkiye
Baki ŞAHAN Baki ŞAHAN
YERSEN HOŞAF...
Dilek Bora BALABAN Dilek Bora BALABAN
SİGORTASIZ ÇİFTÇİLER

 

Mydesign Haber Sistemi RSS

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları Yenişehir Harman Gazetesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı ve haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı ve haberlerin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.