Bugün :
Yeni Sayfa 1 ŞİŞE CAM İŞÇİSİ HAK ARIYOR

ŞİŞE CAM İŞÇİSİ HAK ARIYOR

Tarih 26 Temmuz 2012, 19:22 Editör Harun SAK

Kristal-İş Sendikası ile Cam İşverenleri Sendikası arasında süren sözleşmelerde ilerleme kaydedilmeyince Kristal-İş sendikası hakkını yasal yollardan aramaya başladı.

Kristal-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı konuyla ilgili bir açıklamla yaptı. Yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi; ‘Sendikamız ile Cam İşverenleri Sendikası arasında sürdürülen 23. Dönem Cam Grup Sözleşmesi görüşmelerinde 19 Temmuz 2012 Perşembe günü 6. Oturum gerçekleşti. Bu oturumda bir ilerleme sağlanamadı ve görüşmeler kesildi. Yaşanan tıkanmaya İşverenin katı ve uzlaşmaya kapalı tutumu yol açtı. İşverenin toplu iş sözleşmemizdeki kazanılmış hakları geri götürme ısrarı ve bu konudaki dayatmaları görüşmeleri sürdürme olanağını ortadan kaldırdı.
   Kristal-iş Sendikası Şişecam’a ait işyerlerinde 47 yıldır örgütlü bir sendika olarak, 22 dönem toplu sözleşme imzalamıştır. Sözleşmemizde yer alan her madde uzun müzakerelerin ve yıllara dayalı mücadelenin ürünüdür. Cam İşvereni, yaptığı önerilerle bu düzenlemeleri geri götürmeyi, hatta giderek ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.
   Yaşanmış tecrübeler ortada; Kristal-iş sendikasını kazanılmış haklardan asla taviz vermez. Bunun bilinmesi gerekir. Bile bile bu önerilerle ortaya çıkmak toplu sözleşme görüşmelerinin önünü tıkanmasını getirdi. Sendikamızın müzakere yapma olanağını ortadan kaldırdı. Bu nedenle toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanmasının sorumluluğu tamamen işverene aittir.
   Kristal-iş Sendikası Başkanlar Kurulu olarak; cam işçisinin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışan işverenin gayretlerinin boşa çıkarılacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bunun yolu taslağımıza sahip çıkmaktan ve taslağımızdaki düzenleyici maddeler konusunda geri adım atmamaktan geçiyor.
   Sendikamız uzun yıllardır grup toplu iş sözleşmesi yürütmektedir. Bunun anlamı sözleşmenin bütün fabrikalarda tek bir taslakla yürütülmesi ve sonuçlandırılmasıdır. Geçmişte olduğu gibi bugünde, aynı tutum içinde, taslağımızın bütün maddelerine hep birlikte sahip çıkacağız.
   Kristal-iş Sendikası olarak biz görüşmeleri sürdürmekten, toplu iş sözleşmesini masada bitirmekten yanayız. Bu İşverenlerin kazanılmış haklarımızı geri götürmeye çalışan uzlaşmaz tutumlarından vazgeçmesiyle mümkündür. Bir kez daha Cam İşverenlerini, çalışanların kazanılmış haklarını geri götürme ısrarı ve dayatmalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Bu haber 2298 defa okunmuştur.

Yeni Sayfa 1
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


Yenişehir

Katil Zanlısı 385 Kamera İzlenip 176 İfadeyle Yakalandı

Katil Zanlısı 385 Kamera İzlenip 176 İfadeyle Yakalandı Bursa Yenişehir'de, 4 Haziranda kaybolan ve cipi İznik Gölü kıyısında terk edilmiş bulunan emlakçı 51 yaşındaki...

TARIM KREDİ HAYVANCININ YANINDA

TARIM KREDİ HAYVANCININ YANINDA Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kurulan ve bölgede tek olan silaj tesisleri ç...

Cemil BALABAN Cemil BALABAN
Işid-Pkk ve Türkiye
Baki ŞAHAN Baki ŞAHAN
YERSEN HOŞAF...
Dilek Bora BALABAN Dilek Bora BALABAN
SİGORTASIZ ÇİFTÇİLER

 

Mydesign Haber Sistemi RSS

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları Yenişehir Harman Gazetesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı ve haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı ve haberlerin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.